Pomimo że od debiutu naszego grzejnika na rynku minęło już 10 lat, to wciąż pozostaje on nowością, o której mało kto słyszał. Jako producenta tego innowacyjnego rozwiązania pociesza nas myśl, że nawet tak prosta „podłogówka” przebijała się na rynku aż 20 lat.
W tym czasie ujawniając swoje mocne i słabe strony podobnie jak nasz grzejnik podtynkowy, który również przeszedł wiele zmian konstrukcyjnych i ujawnił wiele problemów związanych z jego montażem. 3THERMO bowiem może łączyć z sobą dwie struktury, zarówno posadzkę jak i ścianę.
W praktyce oznacza to różnych wykonawców i różne podejścia do tematów budowlanych. Nauczeni przykładem ostatnich 10 lat, obecnie zalecamy wyłącznie montaż naszych grzejników podtynkowych jedynie w płaszczyźnie ściany. (rys. nr 1)
Wymaga to co prawda przygotowania bruzdy ściennej pod kolektor wodny grzejnika i instalację c.o. jednakże zapewnia, że grzejnik nie będzie przeszkadzał podczas procesów tynkowania czy układania posadzki.
Przy lokalizacji kolektora wodnego w warstwie posadzki nie możemy zapominać, iż grzejnik jest punktem stałym dla instalacji c.o. i oznacza to, że musi być trwale związany, zatopiony w betonie. (rys. nr 2)
Dzięki temu stosunkowo delikatna konstrukcja aluminiowa grzejnika przejmuje wytrzymałość mechaniczną od otaczającej ją struktury betonu i staje się jego częścią, jak typowe zbrojenie. Przy takiej lokalizacji grzejnika podtynkowego musimy zwrócić jedynie uwagę na miejsce dylatacji. Nie możemy jej wykonać na połączeniu posadzki ze ścianą, gdyż to miejsce zajął już grzejnik podtynkowy. Przegrodę (wkładkę) dylatacyjną należy więc umieścić przed kolektorem wodnym grzejnika podtynkowego, zgodnie z rysunkiem nr 2. Ponadto z uwagi na kolejność procesów, które w większości zaczynają się od wykonania tynku a dopiero potem posadzki, musimy zadbać o zabezpieczenie odsłoniętego kolektora i instalacji c.o. na czas wykonania prac tynkarskich. Tak, aby wystający ze ściany poziomy element nie stanowił dla tynkarzy naturalnego wyznacznika obszaru jego pracy i nie był używany np. do opierania łaty, itp.
Niestety kwestia utrudnionego wykonania dylatacji prowadziła czasami budowlańców do błędów wykonawczych, a więc lokalizacji kolektora w warstwie izolacji. (rys. nr 3)
Tak wykonany montaż grzejnika podtynkowego 3THERMO powodował, że kolektor wodny nie znajdował się w warstwie betonu, a można powiedzieć „pustce powietrznej”. Zamiast przejąć wytrzymałość pokrywającej go posadzki, przejmował obciążenia z nią związane. Ponadto narażony był również na naprężenia związane z pracą instalacji pex centralnego ogrzewania.
Kolejnym błędem, jaki można popełnić jeśli nie czyta się instrukcji obsługi, jest ustawienie grzejnika. Moduły 3THERMO stawiamy zawsze równolegle kolektorem wodnym do posadzki, nie inaczej. (rys. nr 4)
Dla przestrzeni podokiennych mamy specjalne grzejniki „niskie”, które wykonujemy „pod wymiar”. Ułożenie grzejnika 3THERMO w pozycji „na boku” spowoduje tylko jego nieprawidłową pracę i brak satysfakcji z ogrzewania podtynkowego. Z tego samego powodu, grzejników nie wolno też skracać, przycinać itd.
Grzejników nie należy też łączyć równolegle jak typowe grzejniki wiszące, ale w szereg, jeden po drugim. I choć dla wielu instalatorów może to się wydawać dziwne, to kiedy spojrzymy na moduły 3THERMO jak na „żeberka”, sprawa stanie się oczywista.
Podobnie jak ilość żeberek w starych grzejnikach definiowały ich ostateczną moc grzewczą, tak samo ilość modułów 3THERMO odpowiada, za moc całego obwodu – grzejnika podtynkowego. Zamiast skupionej wysokiej temperatury w jednym miejscu, konstrukcja 3THERMO umożliwia rozciągnięcie temperatury równomiernie, po dużej płaszczyźnie, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia zużycia energii, dzięki ograniczeniu strat konwekcyjnych (nadmiernego podgrzewania powietrza i migracji energii cieplnej pod sufit).
System podtynkowy 3THERMO choć jest układem płaszczyznowym to jednak nie posiada jego charakterystycznych cech, które mogą mylić nawet bardzo doświadczonych instalatorów. Przede wszystkim rozwiązania płaszczyznowe kojarzone są z dużą ilością wody w instalacji i ogromną bezwładnością (trudną sterowalnością). System 3THERMO przeciwnie, posiada bardzo mały zład wodny. W jednym grzejniku mieści zaledwie 100ml wody a fakt, iż może być zasilany jak zwykły grzejnik 70/50 sprawia, że posiada podobną sterowalność. Ważne jednak aby pamiętać, iż nie należy ograniczać jego przepływu na rozdzielaczach, gdyż w przeciwieństwie np. do ogrzewania podłogowego, system wymaga wyższego przepływu. 3THERMO jest bowiem układem przepływowym, do bardzo precyzyjnego bieżącego uzupełniania strat ciepła, a nie układem pojemnościowym z wielkim magazynem.
Uwaga: Minimalny poziom przepływu dla systemu ogrzewania ściennego 3THERMO to 2L/min