Znajdująca się pod opieką konserwatora zabytków, zapuszczona i zawilgocona kamienica, w której nie ma możliwości wykonania termoizolacji, to dość częsta sytuacja. Jedyną możliwością poprawy efektywności energetycznej w takim budynku jest wymiana okien na nowe, termomodernizacja dachu i montaż nowego, energooszczędnego źródła ciepła.

Firma 3THERMO – producent radiatorowych grzejników podtynkowych – została zaproszona do współpracy przy remoncie starej kamienicy w centrum Poznania. Szukano rozwiązania, które nie wymagałoby znacznej ingerencji w konstrukcję budynku, a jednocześnie mocno ograniczyło straty ciepła. W niektórych przypadkach ogrzewanie ścienne staje się jedynym słusznym wyborem formy ogrzewania, i tak było w tym przypadku.

Inwestorowi zależało na tym, aby nie zniszczyć oryginalnie położonej drewnianej podłogi, a więc ogrzewanie podłogowe nie wchodziło w grę. Jednocześnie ważne było, aby nowe rozwiązanie grzewcze było energooszczędne i komfortowe. O wybraniu grzejników 3THERMO zadecydowały względy higieniczne (naturalna regulacja wilgotności, brak konwekcji kurzu) i możliwość osuszania ścian (brak grzybów i pleśni). 

Ogrzewanie ścienne daje wiele nowych możliwości, trudnych do osiągnięcia w przypadku innych form redystrybucji ciepła. Decyduje o tym głównie umiejscowienie układu w przegrodach zewnętrznych, czyli w miejscach, w których dochodzi do największych strat ciepła. Ponadto o system 3THERMO nie trzeba jakoś specjalnie dbać – odpowietrzać go i czyścić, grzejniki nie przyciągają kurzu i nie hałasują. 

W miejscach, w których ważne jest ograniczenie strat ciepła, czyste powietrze i zapobieganie zawilgoceniu ścian, jak w kamienicach, taki system sprawdza się idealnie.

PRZED RENOWACJĄ  

W TRAKCIE RENOWACJI

PO RENOWACJI

Offcanvas Menu